Повкусен од оној во пекарите: Домашен ЃЕВРЕК, без КВАСЕЦ, подготвен за само половина час (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

2 октомври, 2020
DJevrek

Лесно се подготвува

Едно од омилените пецива е дефинитивно ѓеврекот.

Редовно ги купуваме овие вкусни пецива во пекарите.

А многу лесно можеме да го направиме дома.

Домашниот ѓеврек е подготвен за само половина час.

Состојки:

450гр брашно

360гр грчки јогурт или кисело млеко

1 лажичка прашок за пециво

1 јајце + 1 јајце за премачкување

Сол

Сусам

Подготовка:

За деталите за подготовка, погледнете го ВИДЕОТО:

Вкусот е најблиску до варениот ѓеврек што го купуваме во пекарите, а освен што можете да го јадете засебно, можете да го користите и за сендвичи по ваш избор.