РЕЦЕПТ: Јаболки потопени во чоколадо и карамела се празничен десерт во кој можете да уживате секој ден! Исто така може да послужи како прекрасен подарок на најблиските!

22 декември, 2020
ЧОКО

Празниците пристигнуваат, а во многу домаќинства подготовките се веќе во полн ек. Ако немате време оваа година да подготвите калорични десерти или барате шармантен подарок што ќе ги израдува и младите и старите, јаболките потопени во чоколадо и / или карамела со украси се најдобро решение. Подолу ви откриваме два едноставни рецепти и ви ги носиме најубавите идеи од Инстаграм кои не е тешко да се копираат.

За време на празниците, малкумина размислуваат за килограми и калории, но има еден традиционален десерт што можете да го јадете без каење или да им го послужите на децата наместо торта.

Станува збор за јаболка потопена во чоколадо и / или карамела со украси за јадење.

Во случај да не можете да одлучите помеѓу карамела и чоколадо, можете да ги натопите јаболката во двата додатоци или да послужите неколку различни вкусови на истата чинија.

Освен што е дел од празничната трпеза, ова шармантно и здраво задоволство може да послужи и како генијален подарок „во последен момент“ што ќе ги воодушеви и младите и старите, особено ако се потрудите и играте со украсите.

За да ви ја олесниме работата, најдовме одличен рецепт за карамелизирани јаболка со чоколадо кои се враќаат во детството, а подготовката трае само половина час.

РЕЦЕПТ

Состојки:

8 јаболка
400 гр црно чоколадо
200 гр бело чоколадо
40 слатки од карамела
стапчиња

Постапка:

Измијте ги и исушете ги јаболките. Ставете ги стапчињата на местото на дршката. Стопете ги карамел бонбоните и црното чоколадо во посебни чинии

Потопете ги јаболките прво во стопените карамели, а направете различни ленти или други форми по желба со преливот од чоколадо. За уште подобар вкус на карамелизирани јаболка, сервирајте со замрзнат шлаг.

Добар апетит!

За да го разбудиме креативниот сквотирање во вас, ги избравме најубавите идеи за украсување кои не е тешко да се копираат и ќе предизвикаат „ЛЕЛЕ ефект“, без разлика дали ќе ги поставите на празнична трпеза или ќе ги дадете на некој близок: