Рецепт за Божиќен пудинг каков што јаде британското кралско семејство (РЕЦЕПТ)

26 ноември, 2020
puding

На Twitter, наречен The Royal Family, авторот сподели рецепт за божиќен пудинг што традиционално го јаде британското кралско семејство, а исто така објавија видео за тоа како да го направите.

Заедно со списокот на состојки, пораката содржи кратко видео во кое можете чекор по чекор да научите како да го подготвите овој десерт, пишува TheTakeout.

Списокот на состојки се однесува главно на суво овошје. За да го направите десертот ќе ви требаат суво грозје, рибизли, суво грозје, мешани лушпи од цитрус, путер, трошки од леб, брашно, јајца, шеќер од демерар и уште неколку зачини.

Можете исто така да уживате во неколку голтки од вишокот бидејќи рецептот бара пиво, темен рум и ракија.

Состојки:

250гр суво грозје

250гр рибизли

150гр мешани кори од цитрусно овошје

250гр путер

250гр лебни трошки

90гр брашно

12гр мешани зачини

2 јајца

180гр шеќер од дермерар

275мл пиво

40мл темен рум

40мл ракија

Британскиот пудинг го надминува она што се подразбира под тоа име во САД. Британскиот пудинг е помалку желатинозен и има поцврста структура и може да биде сладок или солен. Пудинзите честопати се разгоруваат пред сервирање, што може да биде возбудливо.

Освен аспект на пламен, јадењето нормално изгледа прилично едноставно и обично и се подготвува на тој начин. Измешајте ги сувите состојки, додадете ги влажните и истурете ја смесата во намастена тава пред да ја сварите во длабок сад.

Импресивната количина алкохол во пудингот овозможува да трае подолго, па можете да го чувате на ладно и темно место до Божиќ. И, ако навистина сакате да го јадете како Виндзор, имајте на ум дека овој десерт убаво се вклопува со семејните скандали со повеќе децении.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi