Рецепт за есенски палачинки кои можат да станат попопуларни од обичните

30 октомври, 2020
61780172-palacinke

Обожаваме палачинки во сите варијанти, ќе ги изедеме без разлика какво полнење имаат.

Класичните палачинки се одлични, но зошто да не пробате специјална есенска верзија од вашиот омилен десерт? Ако ви останало малку пире од тиква и не знаете што да правите со тоа, направете вкусни есенски палачинки од тиква.

Состојки за палачинки со тиква:

2 јајца

2 шољи остро брашно

1 шоља пире од тиква

3 големи лажици путер

4 големи лажици шеќер

2 прстофати сол

1 шоља млеко

2 лажички прашок за пециво

Подготовка:

Се топи путерот. Во сад изматете ги јајцата, додадете шеќер, сол, путер и пире од тиква и измешајте сè добро или матете со миксер. Промешајте прашок за пециво во брашното. Потоа додадете ја мешавината од брашно и прашок за пециво и млекото. Доколку забележите дека смесата е малку тенка или густа, слободно поправете ја со брашно или млеко доколку е потребно. Ставајте ја смесата со жица и печете ги палачинките во тава.

СОВЕТИ:

1. Ако сакате, можете да ги наполните палачинките со чоколадо. Исечете малку чоколадо на помали парчиња или олеснете ја работата и купете капки чоколадо. Земете половина од смесата и ставете ја тавата во рерната. Веднаш посипете ја палачинката со неколку капки чоколадо и прелијте со друга половина од смесата со путер.

2. Палачинките можете да ги збогатите и со зачини кои традиционално се поврзуваат со тиква како цимет, морско оревче и каранфилче. Јаворовиот сируп исто така ќе биде одличен додаток.

3. Имајте една чаша како мерка за целото брашно и пирето од тиква. Соодветно на тоа, ако сакате повеќе палачинки, користете чаша со поголем волумен.

Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum