Рецепт за “хармоника” компир полнет со сланина

26 април, 2020
компир 2

Состојки за хармоника од компири:

  • 4 компири
  • 400гр сланина


 За сос од путер:

  • 4 лажици стопен путер
  • 1 лажица сецкан лук
  • 1 лажица сецкан свеж магдонос

За млечен намаз:

  • 200 мл млеко
  • 225 гр крем сирење
  • 50 гр свежи перца од лук
  • 1/2 лажици сол
  • 1/2 лажици бибер


Priprema:

1. Загрејте ја рерната на 220 степени Целзиусови степени.

2. Компирите добро измијте ги и исечете ги на средина со остар нож.

3. Секое парче треба да биде оддалечено од три до пет милиметри.

4. Ставете ги компирите во микробранова печка пет минути.

5. Измешајте ги стопениот путер, лукот и магдоносот заедно, а потоа испрскајте ги компирите што сте ги извадиле од микробранова печка. Посипете со сол и бибер.


6. Помеѓу парчињата ставете парчиња сланина.

7. Ставете ги во рерна да се печат 30 минути, додека компирите не се испечат и маснотиите од сланината целосно не се стопат.

8. Компирите полијте ги со сосот што го направивте од загреаното млеко, растопеното сирење, сол, бибер и сецканите лукчиња. Послужете со печени јајца. Добро апетит!

Во продолжение можете да ја погледнете целата постапка: