Рецепти од остатоци од храна: Кнедли од стар леб

25 април, 2020
576259cf90834023babc1af48935eb54017d45b3_47c85c2728a072dc671f69fb0d784c91a2e910f9_articlemain

 Од стариот леб можеме да подготвиме вкусно гарнирче со чорби и супи. Кнедли од леб печени во рерната се лесни за подготовка и вкусни

Кнедли

· 16 Кнедли; време на подготовка: 20 мин; треба да се одстои 2 часа; време на печење: 30 мин

·  3 поголеми кромиди

 · 5 чешниња лук

· 2 лажици масло

· зачини (ким, рузмарин, мајчина душица)

· 1 лажичка сол

· 6 парчиња (260 г) сув леб

 · магдонос

 · 3 – 4 дл вода

Исецкајте го кромидот и лукот. Во тава, загрејте го маслото и испржете ги 10 минути на тивок оган. Повремено мешајте. Додадете сол и зачини до крај.

Исечете го сувиот леб на помали коцки и исецкајте го магдоносот. Во поголем сад измешајте ги сите состојки и додадете 2 дл вода. Добро мешајтеја смесата со рацете и додајте вода доколку е потребно додека не имате добро изедначена смеса.

Обликувајте ги топчињата и оставете ги на ладно место 2 часа пред печење. Пренесете ги на хартија за печење и печете ги 30 минути на 180 ° C.