Босански специјалитет: Наливна пита со сирење и спанаќ подготвена за 5 минути (РЕЦЕПТ)

16 ноември, 2020
78992_proja-sa-tikvicama_ls


Потребни состојки

3-4 јајца

Три лажици павлака

Лажичка сол

Половина прашок за пециво

Пет лажици пченично брашно

Пет лажици брашно од пченка

100 мл масло

300-400 грама младо сирење

Чаша ситно сецкан спанаќ

Малку путер

Подготовка: Вклучете ја рерната на 190 C и ставете празен плех за печење за да се загрее. Во сад измешајте 3-4 јајца со три лажици кисела павлака и лажичка сол. Додадете половина прашок за пециво, пет лажици пченично брашно и пет лажици брашно од пченка. Постепено додавајте 100 ml. На крај, измешајте 300-500 грама младо сирење во смесата, или некое друго сирење – спанаќ по желба. Користете ракавица за да ја извадите топла тава од рерната. Ставете коцка путер да се стопи и внимателно подмачкајте го дното и sидовите на садот. Прелијте го со тестото. Вратете се во рерна и печете околу 30 минути.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi