Брз рецепт со леб и путер од кикирики!

29 септември, 2020
leb

Вкусно јадење што е појадок, но и десерт во едно!


Мека, миризлива и кремаста презла која ќе ве расположи секое утро! Послужете го сам, со јаворов сируп, мед или со лажичка сладолед и овошје по желба. Ќе уживате во која било верзија!

Ако веќе не сте, пробајте да го наполните со кондензирано млеко. И покрај тост, можете да користите и парчиња леб, особено стариот. Однесувајте се кон првата можност!

Состојки:

280 гр путер од кикирики

8 парчиња бел леб или масло од тост по избор

4 јајца, лесно изматени

1 лажичка екстракт од ванила од сируп јавор и кондензирано млеко за сервирање

Подготовка:

Се шири путер од кикирики на едната страна од сите парчиња леб. Потоа комбинирајте ги, за да направите путер од кикирики одвнатре, за да добиете четири сендвичи. Загрејте го маслото во тава за пржење на среден оган. Победете јајца и екстракт од ванила во сад. Потопете го лебот со мешавина од јајца и печете го четири минути од секоја страна или додека не добие златна боја. Исцедете ги лебните трошки на хартиена крпа и исечете ги на триаголници.