Брз рецепт за тулумби кој ќе и успее на секоја домаќинка!

17 октомври, 2020
kako-napraviti-tulumbe-recept-za-tulumbe-830x0


Состојки

300гр брашно

100мл масло

сол

1 прашок за пециво

4 јајца

700гр шеќер

1 лимон

Подготовка

Донесете половина литар вода до вриење, додадете масло и малку сол. Тргнете го од оган, додадете брашно и прашок за пециво и измешајте. Кога ќе се олади, додадете јајца, едно по едно, и промешајте. Истурете ја смесата во шприц, а потоа исцедете ги тулумбите на чинија.

Подгответе го шербетот. Варете шеќер и 700 мл вода, откако ќе зоврие, уште десет минути. Потоа додадете сок од еден лимон.

Пржете ги на умерена температура. Бидете внимателни и не прегревајте го маслото.