Чоколадна торта со крем и пире од костени, совршен есенски десерт!

1 ноември, 2020
9-1


Пирето од костен и кремот од чоколадо ќе создадат торта што ќе ја збогати вашата трпеза, ќе го воодушеви вашето семејство, па дури и ненајавени гости. Колачот со костен е кралица на есенските трпези. И на оваа комбинација на костени и чоколадо никој нема да може да одолее, дури и оние кои не се особено љубители на костените.


Состојки:

6 јајца,

80 гр шеќер,

2 лажици какао,

60 гр пченично брашно (тип 400),

5 лажици млеко,


150 гр пире од костен,

300 мл слатка павлака,

300 мл млеко,

1 крем за чоколадна торта,

100 гр чоколадо,


Подготовка:

Ставете ги жолчките и шеќерот заедно во сад и измешајте кремаста со електричен миксер. Додадете какао измешано со брашно и добро измешајте. Изматете ги белките во тврдо тесто и нежно промешајте во смесата. Ставете хартија за печење на дното на плехот за торти со дијаметар од 24 см. Добро премачкајте го со путер. Истурете ја подготвената смеса, израмнете и печете 40 минути во рерна загреана на 180 ° С.

Испечениот бисквит извадете го од рерна и оставете го во калапот да се излади. Измешајте го пирето од костен со 100 ml слатка павлака. Истурете ладно млеко во сад, додадете ја преостанатата слатка павлака и содржината на кесичката со крем. Мешајте со електричен миксер со средна брзина (2-3 минути) додека не добиете крем. Во кремот додадете растопено чоколадо и пире од костен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi