Јунешко во сос од сенф и павлака: Јадење кое се памети и повторува! (РЕЦЕПТ)

10 септември, 2020
228059_snicle_ls


Потребни состојки:

600 гр стек (телешко или говедско)

1 лажичка сол

1 лажичка црвен пипер

1 лажичка мешавина од зачини

2 лажички сенф

1 кромид

2 дл млеко

200 гр павлака

1,5 лажици брашно

Подготовка:

Исечете го стекот на тенки парчиња. Зачинете и премачкајте со лажичка сенф. Оставете да отстои најмалку половина час. Потоа испржете го подготвениот бифтек во загреаното масло од сите страни додека малку порумени, а потоа додадете го ситно исечканиот кромид и истурете малку вода. Врие околу 45 минути, додавајќи вода повремено, додека стековите не омекнат.

Во меѓувреме, промешајте го брашното во ладно млеко, за да нема грутки, додадете павлака, лажичка сенф и малку сол и бибер, и комбинирајте сè. Извадете ги готовите шницли од тавата, а потоа додадете мешавина од млеко, брашно и павлака во неа и мешајте додека не почне да врие. Потоа вратете го стекот и варете го кратко, максимум една минута, додека стекот не се комбинира со сосот. Послужете топло со гарнир и салата по желба.