Кремаста компир салата со пилешко, без мајонез! (РЕЦЕПТ)

24 октомври, 2020
308597_shutterstock-144392083_ff

Рецепт за вкусна компир салата во која не мора да ставате мајонез или павлака за да ја направите кремаста.

Состојки и подготовка:

500 гр пилешки гради (или приближно 1 парче)

1 кг компири

200 гр моркови

Сварете месо и зеленчук и оставете да се излади целосно.

За да го замените мајонезот:

2 варени јајца

100 мл масло

1 лажичка сенф (може да биде и повеќе)

1 лажица сок од лимон (или оцет)

малку сол

Измешајте сè со миксер.

3 средни кисели краставички

1 кромид

2 лажици оцет

1 лажичка сол (или по вкус)

малку пиперка

1 лажичка мелена лута пиперка (може да биде слатка)

Исечете ладено месо и зеленчук во ленти. Краставици и кромид исто така. Измешајте ги сите наведени состојки и оставете ја салатата да отстои пред да ја послужите. Пријатно!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum