Наместо кечап користете го ОВА: Направете највкусен домашен сос за пица

4 октомври, 2020
279566_x6_iff

– 1 чешне лук

– 1 кромид

– 1 конзерва пире од домати

– 1 сос од домати

– сол, бибер

– италијански зачин

– Малку шеќер

– исечена пиперка (по избор)

– Маслиново масло

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло во тава на средна топлина. Додадете го ренданиот кромид и пржете, мешајќи често, додека кромидот не порумени, околу 4-5 минути. Потоа додадете ситно исечен лук и пржете уште 30 секунди. Истурете го доматното пире и оставете го да се готви една минута пред да додадете сос од домати, италијански зачин, сол, бибер, шеќер и сецкана пиперка. Промешајте сè добро да се комбинира. Оставете сосот да почне да крчка, намалете ја температурата на најниска. Мешајте повремено 5-10 минути или додека не се згусне по ваш вкус.