Не знаете што да подготвите за Бадник? Направете ролнички со пушен лосос полнети со сирење и билки !

21 декември, 2020
1373993


Благодарение не само на неговиот вкус, туку и на бројните здравствени придобивки што ги дава, лососот е познат како еден од најпопуларните видови риби што многумина обожаваат да ги конзумираат во пушено издание. Подготвено на овој начин, традиционално се служи на тенок тост леб или палачинки со крем, лимон и сос од рен, а ние ви донесуваме рецепт за верзија со кифлички полнети со билки и сирење рикота.


Во пушена верзија, лососот може да се консумира на мноштво начини, а ако сте љубител на овој здрав вид риба, идеално време е да го пробате рецептот за верзијата со ролни полнети со билки и сирење рикота.

Потребни состојки за 12 ролни
20 грама свеж квасец или пакет пекарски квасец
1 лажичка кафеав шеќер
1 лажица млака вода
280 грама леб брашно
1 лажичка сол
60 мл млако млеко
1 јајце
Свежо мелен црн пипер
35 грама стопен путер
Неколку лисја од мајчина душица
350 грама пушен лосос


За полнење
250 грама рикота или крем сирење
Коприва со други свежо сецкани билки по вкус (жалфија, мајчина душица или рузмарин)
60 грама суво сирење (секаков вид)
Свежо мелен црн пипер
Стопен путер

Постапка
Во мала чинија, растворете ги квасецот и кафеавиот шеќер во лажица млака вода (не е жешка, бидејќи тоа може да го смени ефектот на квасец). Оставете да отстои пет минути.

Во голема чинија или сад за миксер измешајте брашно, сол, млеко, јајце, бибер, неколку листови мајчина душица и стопен путер.

Додадете ја смесата со квасец и матете или мешајте додека не се формира униформно тесто. Ако ви се чини многу лепливо, додадете малку брашно по малку.

Месете 4 минути и ставете го тестото во голема претходно намастена тава. Покријте и оставете го тестото да нарасне час и половина или додека не се зголеми двојно по големина. Во меѓувреме, измешајте ги состојките за полнење.

Откако тестото се дуплира, исечете го тестото и обликувајте го во правоаголна форма. Посипете мешавина од билки и урда, оставајќи растојание од 2 инчи на подолгите краеви на правоаголникот.
Расукајте го тестото од еден подолг раб и исечете парчиња ширина околу 3 или 4 инчи. Се редат во калапи за мафини премачкани со путер. Оставете да се одморат околу 30 минути додека рерната се загрева до 180ºС.

Глазурата со путер и ставете ја во рерна околу 25 или 30 минути. Извадете ја од рерна и, додека е сè уште жешка, посипете со свежи билки по вкус.