НЕКОЛКУ ИТАЛИЈАНСКИ ПРАВИЛА ЗА ГОТВЕЊЕ: Послужување и јадење тестенини

7 октомври, 2020
dreamstime-s-112394879

1. Никогаш не ставајте масло во вода

Маслото се одделува и лебди на водата, така што нема да спречи лепење на тестенините. Исто така, откако ќе ги исцедите сварените тестенини, маслото ќе се држи до тестенините што ќе спречи сосот да се залепи за нив, а вие не го сакате тоа.

Ако сакате да бидете сигурни дека тестенините нема да лепат, варете ги во многу вода. На овој начин скробот ќе се испрска врз водата и нема да делува како лепак. Правило е да се става еден литар вода во садот за секои 100 грама тестенини.

2. Почекајте водата да зоврие

Ако сакате вашите тестенини да бидат ал денте, тогаш е важно да го следите ова правило за да бидат во контакт со вода што е можно пократко. Друг важен аспект е дека врелата вода ќе го желатинира скробот пронајден во тестенините и со тоа ќе го олесни варењето.

3. Додадете сол само кога ќе зоврие водата

Ако додадете сол во ладна вода, тоа ќе го одложи времето што е потребно за водата да ја достигне точката на вриење. Меѓутоа, кога ќе се потопи во врела вода, солта ќе ја зголеми температурата и водата ќе биде што е можно пожешка.

Спагери Карбонара – 450 грама. – Софи Стар

4. Не ја намалувајте топлината

Чувајте висока температура на точката на вриење, бидејќи тоа ќе ги направи тестенините побрзо да зготват – ова е единствениот начин да се постигне ал денте. Ако ја намалите температурата на готвење, на крајот ќе добиете кашеста тестенина.

5. Никогаш не ги кршете шпагетите

Шпагети и сличните тестенини не се толку долги, туку дека може добро да се завиткаат околу вилушката, правилно да се помешаат со сосот и да создадат совршен залак. Кога кршите вакви тестенини, сте направиле штета затоа што во тој случај не можете да ги завиткате околу вилушката, ниту да ги јадете како макарони.

6. Тестирајте дали е добро сварено

Тестенините треба да бидат доволно меки кога ќе бидат каснати, да не се чувствуваат крцкави, но истовремено и доволно цврсти за да не се распаднат.

Ако сакате да го сервирате ал денте, погледнете го пресекот кога грицкате парче – на средина треба да видите тенок дел од побледа боја од останатите. За шпагети, ова ќе биде точка во средината. На италијански јазик се вика Пунто Верде (зелена точка) и значи тестенини ал денте. Откако ги нема, тестенините веќе не се ал денте.