Неодоливо вкусни нутела колачи: Совршен рецепт за овие денови!

9 декември, 2020
nutellafudgecake


Состојки

• 250 гр брашно

• 200 гр шеќер во прав

• 5 јајца

• 1 ванилин шеќер

• 30 гр какао во прав

• 1 лажица прашок за пециво

• 1/8 л масло

• 2 пакувања шлаг

• 1 тегла Нутела (мала)

Подготовка

1. Загрејте ја рерната на 220 степени. Одделете ги белките од жолчките и изматете ги белките. Потоа ставете го снегот во фрижидер.

2. Изматете ги жолчките со шеќер, ванилин шеќер и вода. Постепено додавајте го маслото. Измешајте брашно, какао и прашок за пециво, додадете ја смесата со жолчка и измешајте. Конечно, промешајте го снегот.

3. Печете го колачот околу 15 минути на 200 степени (горе / долу) и оставете го да се излади (по можност еден ден).

4. Се меша шлаг и се става над тортата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris