НУТРИЦИОНИСТИ ОТКРИВААТ РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВ ЛЕБ: Го намалуваат крвниот притисок, го намалуваат холестеролот и го штитат срцето!

30 септември, 2020
леб

Нутриционистката Зорица Костре вели дека лебот не треба да се исклучува од исхраната, но дека дефинитивно е подобро да се избере тесто што се прави со житарки од цело зрно.

Како гостин во емисијата „РТС Ординација“, Костра откри и два здрави рецепти за лепчиња што имаат бројни здравствени придобивки. Покрај тоа што имаат помалку калории, благодарение на избраните состојки, тие го намалуваат крвниот притисок, го намалуваат холестеролот и поволно влијаат на здравјето на срцето.

Состојки:

1 чаша брашно од леќата

1 чаша ‘ржано брашно

1 чаша овес во зрно

1 чаша вода

½ чаши ленено семе

½ чаши семе од тиква (крлеж)

½ чаши семки од сончоглед

½ чаши семе од сусам

2 лажици масло од семе од грозје

Сода бикарбона (може или не)

Морска или хималајска сол

Подготовка: Чувајте лен и овес во житото потопено околу 2 часа за убаво да отече. Потоа, измешајте ги сите состојки за да добиете мека смеса, која се држи до прстите. Одделете ги парчињата и обликувајте ги лебовите на хартија за печење. Печете 15 минути во рерна загреана на 220 степени С.

“Ленот, крлежот, сусамот, овесот и другите цели зрна се одличен извор на незаситени масни киселини, омега 3, 6 и 9, како и влакна, го намалуваат холестеролот и го намалуваат високиот крвен притисок, тие се корисни за срцето. Брашното од леќата е полно со аминокиселини , а лен, кога е потопен, ги ослабува ензимите што влијаат на неговото варење “, вели Костре.

Леб од пченкарно брашно
Состојки:

200 гр бело пченкарно брашно

200 гр брашно од просо

100 гр ‘ржано брашно

1/2 л вода

4 лажици масло од семе од грозје

1 лажичка море или хималајска сол

1 лажичка сода бикарбона

2 лажички сок од лимон

Подготовка: Овесот во житото исто така треба да се натопи во вода и да се остави да отстои 2-4 часа, за убаво да отече. Измешајте сè и измешајте во тенка смеса. Или во плех обложен со хартија и печете 40 минути на 200 степени.

“Брашното од просо е единственото основно брашно, што значи дека предизвикува основна реакција во организмот, а колку е поголема основната основа на организмот, толку поздрави ќе бидеме. Исто така, просото спречува употреба на јод, што е важно за тироидната жлезда, а истото важи и за лен”. , додава нутриционистот.

И што да се направи за да се „крене“ тестото?
„Најздравата комбинација е 2 лажички сода бикарбона и 4 лажички сок од лимон, помага да се крене тестото“, вели тој, објаснувајќи зошто квасецот е „проблематичен“: создава нешто како грутки кои тешко се варат “.