Обидете се да му одолеете: Колумбијски леб, однадвор крцкав, внатре воздушест и полн со кашкавал

9 ноември, 2020
hleb-830x0


Ако сте љубител на тесто, направете уникатен леб со кашкавал што често се подготвува во Колумбија. Можете да додадете семе, ким, сончоглед, сусам, сецкани ореви или бадеми на тестото со специфична арома и вкус … Откако ќе го пробате овој меѓународен рецепт, сигурно ќе го правите често.

Состојки:

1 чаша топла вода

1 лажица мед

1 кесичка сув квасец

3 чаши брашно

маслиново масло

150 гр кашкавал

пола чаша путер

Подготовка:


Во голем сад измешајте вода, мед и квасец, и оставете ја смесата да нарасне. Додадете брашно, путер и рендан кашкавал, а потоа месете го тестото, премачкајте го со маслиново масло, покријте го со крпа и оставете го да отстои еден час. Потоа пренесете го тестото во намастен калап, па печете го во рерна на 180 степени додека не порумени и додека не се фати крцкава кора.