Омилениот колач на Барак Обама: Сите состојки веќе сигурно ги имате!

23 ноември, 2020
httpwww.spletnik.ruimg202008nadja20200813-obama-post.jpg


Поранешната прва дама на САД, 56-годишната Мишел Обама е добро позната љубителка на готвењето и здравата исхрана, па еднаш ја објави книгата „American Grown: The Story of the White House Kitchen and Gardens Across America’. Промовира градинарство и здрава храна на 271 страници. Меѓу многуте совети, имаше и такви за подготовка на некои од омилените јадења на семејството Обама, вклучително и торта со јаболка за која Мишел тврди дека нејзиниот сопруг едноставно ја обожава

Состојки:

Полнење: 8 јаболка, излупени и исечени (или вреќа замрзнати излупени јаболка)

1 1/2 до 2 чаши кафеав шеќер

1 1/2 лажички цимет

1 лажичка мелено оревче

1/2 лажиче сол

1/4 чаша бело брашно

Кора: 3 листови готова кора за пита

1 стапче путер

Јаболко пита рецепт - RecipeSelected

Подготовка:

Измешајте ги овие состојки за полнење во сад и оставете да стојат преку ноќ во фрижидер за да дозволите зачинот да помине низ јаболката. Загрејте ја рерната на 160 степени. Премачкајте и брашно на дното на голем сад за печење со путер. На дното на садот наредете една и пол кори за пита и прободете ја со вилушка. Протресете го филот и ставете малку путер на неколку места. Покријте сè со останатата кора додека ја покривате целата смеса. На крај, притиснете ги рабовите на кората, така што филот е целосно покриен од сите страни. Премачкајте со стопен путер. Намалете ја температурата на рерната на 150 степени и печете околу три часа. Поради бавното печење, кората на крајот омекнува и ова е она што најмногу му се допаѓа на Барак во оваа торта. Добар апетит!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi