ПАЛАЧИНКА ВО РЕРНА: Појадок кој ќе го воодушеви целото семејство

15 октомври, 2020
torta-2

Зошто палачинка во рерна? На прво место – тоа е побрзо и полесно. Наместо да стоите пред шпоретот со часови и да вртите палачинка по палачинка, на овој начин, завршувате сè во еден потег. Сè е направено во исто време, за да можат сите заедно да уживаат во топол појадок. И вкусот, подеднакво добар, е само малку повеќе квадратна форма.

Потребно е:

2 чаши (2 дл) млеко

1/2 чаша јогурт

1/2 чаша шеќер

2,5 чаши брашно

1 ќесичка прашок за пециво

1 прстофат сол

4 јајца

Додатоци по ваш избор (свежи бобинки, ореви, чоколадни трошки )

Путер за подмачкување на плехот


Подготовка: Загрејте ја рерната добро на 220 степени. Изматете ја смесата за палачинки малку погуста отколку кога правите американски палачинки и истурете ја на добро подмачкан плех. Можете да додадете овошје по ваш избор или трошки од чоколадо и слично. Од вас зависи, колку повеќе сакате. Потребни се околу 15 минути додека вашата џиновска палачинка е подготвена, односно ќе знаете дека е подготвена кога убаво ќе се зарумени одозгора. Сè што ви преостанува е да послужите и да уживате во топол и вкусен појадок, што е докажано дека ќе го воодушеви целото семејство.