Паниран крцкав леб од рерна!

13 октомври, 2020
пох

Паниран леб во слатко издание е секогаш добра идеја…
Има толку многу рецепти со леб што секој ден можете да уживате во нов. Денес ви донесовме уште една одлична идеја, која особено ќе ги израдува љубителите на корнфлекс.

Пченкарните снегулки можете да ги претворите во крцкава прекривка од лебници. Печете го, истурете мед или јаворов сируп и уживајте во текстурата и вкусот.


Состојки: 2 парчиња леб, 25 гр пченкарни снегулки, 2 големи јајца, 80 мл млеко, 1 лажичка брашно, и 2 капки екстракт од ванила.

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Поставете плех со хартија за печење. Исечете го лебот на четвртини и лесно запечете во рерна. По пет минути извадете го и добро изладете го. Во голем сад изматете ги јајцата, млекото, брашното и ванилата. Потопете го секое парче леб во смесата, а потоа превртете го во мелени корнфлекс. Ставете хартија за печење и ставете ја во фрижидер половина час. Ставете го подготвениот леб на плех и печете десет минути. Свртете и печете додека не порумени.