Подготовката на овој куглоф е само 5 минути: Вреди да го пробате!

10 декември, 2020
kuglof


Понекогаш треба да бидеме брзи во кујната: ненајавени гости доаѓаат кај нас, немаме премногу време поради бројни деловни обврски или едноставно не можеме да готвиме долго време. Во вакви случаи овој петминутен куглоф е совршен…

Состојки

• 1 чаша павлака (250 г)

• 1 чаша млеко

• ½ чаши масло за јадење

• 3 јајца

• 1 чаша какао

• 1 чаша брашно

• 1 чаша трошки од кокос

• 1 прашок за пециво


Подготовка

1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте околу пет минути со максимална брзина павлака, шеќер, јајца и масло. Постепено мешајте ги другите состојки.

2. Ставете го тестото во намастен калап за куглоф и печете околу еден час во загреана рерна.