Рецепт стар 2.000 години: Тибетски чај за долговечност со само 5 домашни состојки!

12 октомври, 2020
чај

Одлично е за намалување на стресот


Тие велат дека рецептот за тибетски чај е стар 2.000 години.Чајот се прави од 5 состојки и е одличен за намалување на стресот.И, се што ви треба е ѓумбир, анасон, мед, лимон и лута пиперка.


Состојки:

-2 литри вода

-5 гр рендан ѓумбир

-2 лажици сок од лимон

-2 лажици мед

-1 нотка анасон

-1 нотка лута пиперка


Подготовка:

Варете ја водата 5 минути, а потоа почекајте да се излади. Потоа додадете ѓумбир, мед, анасон, пиперки и сок од лимон.

Пијте по една чаша чај пред секој оброк, а може да го консумирате во голтки во текот на целиот ден.Количината од два литра е доволна за три лица, за еден ден.