Рецепти за оригинални прилози кои совршено одговараат со месо и риба

3 октомври, 2020
Polenta-fries-square-Inside-the-Rustic-Kitchen

Секој што ужива да поминува време во кујната, ќе се согласи дека понекогаш може да биде тешко да се разбие монотонијата на чинија и да се најдат нови идеи за да се заврши менито. Но, не мора да измислувате комплицирани јадења за да го постигнете ова. Понекогаш е доволно само да додадете парче месо или риба што инаку подготвувате ново оригинално гарнирче и вашиот ручек ќе добие сосема нова димензија.


Помфрит од палента

Можете да грицкате стапчиња од палента со рендано сирење со вашиот омилен сос или со некоја убава чорба или гулаш. Можете да ги пржите во масло или да ги печете во рерна, Хрвоје ја предлага оваа втора варијанта.

Состојки

250 гр палента

800 ml вода (сооднос на палента – вода 1: 3)

40 гр рендано сирење (или пармезан)

Помала коцка путер

Сол

Бибер

Зачини по желба (рузмарин, оригано …)

Подготовка

1. Ставете ја водата да зоврие (со сол) и потоа нежно мешајте ја палентата, мешајќи постојано со жица за матење. Не истурајте палента премногу брзо бидејќи ќе се појават грутки.

2. Потоа измешајте го путерот и изренданиот пармезан и мешајте 2-4 минути додека сè да се згусне, зачинете со омилените зачини (сол, бибер, оригано, рузмарин).

3. Ставете ја смесата во подмачкана тава (30 × 20) и раширете ја рамномерно (1-1,5 см) и оставете ја да се излади. Кога ќе се излади, исечете ги стапчињата до саканата големина.

4. Исечете ги стапчињата на поголем плех обложен со хартија за печење, така што сè ќе се вклопи и печете во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути.


Полнети печурки

Овој рецепт за печурки полнети со мелено месо сигурно ќе ве воодушеви сите вие љубители на печурки.


Состојки

15 поголеми печурки (за полнење)

10 печурки за смесата

200 гр мешано мелено месо

1 црвен пипер

1 мал кромид

Лажичка од смесата за зачини

2 чешниња лук

Сол

Бибер

Зејтин

Подготовка 1. Исчистете ги шампињоните, не ги мијте, туку избришете ги со хартиена крпа.


2. Со нож одделете ги стебленцата од капата и исечкајте ги.

3 На масло пропржете ситно исечен кромид, лук и црвена пиперка исечкана на коцки, додајте мелено месо и вријте десет минути на тивок оган.

4. Потоа додадете стебленца од печурки и исечени шампињони, зачинете со сол, бибер и мешавина од зачини. Извадете ја смесата од оган и оставете да се излади кратко.

5. Наполнете ги печурките со добиената мешавина и ставете ги во рерна на 200 степени околу 15 минути.

6 Кон крајот на печењето посипете ги со рендано сирење.