Ручек на кој нема да одолеете! Одличен избор: Печени пиперки со сирење и шунка!

4 октомври, 2020
пиперки

Подготовката е едноставна, а кога пиперката ќе се испече во рерна, добивате сочен оброк што ќе ги воодушеви сите


Додека сезоната на црвен пипер е сè уште во тек, време е да пробате ново јадење со нив.

И печените пиперки се одличен избор, па дури и кога ќе додадете шунка и сирење, водата веќе тече во нашите усти.

Подготовката е едноставна, а кога пиперката ќе се испече во рерна, добивате сочен оброк што ќе ги воодушеви сите.

Состојки:

=4 црвени пиперки

-200 гр сирење

-200 гр рендано сирење

-300 гр пушена шунка (месо на барање)

-3 јајца

-2-3 лажици павлака

-Маслиново масло

-Свежа јаглика


Подготовка:

Исчистете ги пиперките и исечете ги по должина, веднаш вклучете ја рерната за да се загреат.

Измутете ги јајцата, додадете сирење и павлака и комбинирајте. Додадете сол по вкус и додадете шунка или месо по ваш избор и свеж магдонос. Наполнете ги пиперките со овој фил и наредете ги во подмачкан сад за печење. Покријте го садот со фолија и печете на 200 степени, а потоа отстранете ја фолијата, посипете со сирење и печете во рерна уште 10 минути.

Пријатно!