Шпанското задоволство на кое никој не може да му одолее! Слатко тесто со вкус на цимет! (РЕЦЕПТ)

17 септември, 2020
тестоооо

Вкусно слатко пециво!

Состојки:

200 гр брашно

1/4 лажиче сол

5 лажици шеќер во прав

275мл вода

1 јајце – изматено

1 жолчка од јајце

1 лажичка екстракт од ванила

1 литар сончогледово масло

1 лажичка цимет

Подготовка:

Измешајте брашно, сол и 1 лажица шеќер во сад, истурете вода во шерпата и ставете ја да зоврие. Тргнете го од оган, додадете ја смесата со брашно и мешајте додека не се формира мазна топка што не ги допира рабовите на шерпата. Тргнете го од оган и оставете го да се олади 10 минути.

Постепено изматете го целото јајце, жолчки, а потоа и екстрактот од ванила во смесата со брашно додека не стане мазна. Со лажицата нанесете ја во кесата за филување.

Истурете го маслото во средна шерпа до длабочина од 2,5 см. Загрејте го маслото на 170 степени и додадете малку од маслото. Ако маслото започне да се пени веднаш, тоа е подготвено за употреба. Нанесете ја смесата во разни форми на маслото неколку пати, исечете ги краевите со кујнски ножици. Попрскајте ги прочуените чурос 2-3 минути додека не станат кафеави, претворајќи ги, доколку е потребно, за да добијат иста боја.

Извадете ги чуросот од маслото, исцедете го добро на кујнска крпа, а потоа посипете го со преостанатиот шеќер измешан со цимет. Продолжете да го седете тестото надвор од вреќата и пржете додека не ја користите целата смеса. Сервирајте топло или ладно. Тие се најдобри денот кога се направени.

Пријатно!