Слатко од дуњи без шеќер: Рецепт за традиционална подготовка на зимница

13 октомври, 2020
9144-scaled-e1602521048362


Есента за некои е омилена сезона бидејќи традиционално се подготвува слатко од дуња. Во нашиот регион дуњата е синоним за октомври, и ништо толку слатко не потсетува на детството како дуња на полиците и плакарите. Тие ја исполнуваат просторијата со нивниот сладок мирис. Сепак, не дозволувајте тоа да ве измами. Иако ова овошје е поврзано со круши и јаболка, не може да се јаде сурово, или поради неговиот вкус или поради цврстината. Затоа термички се обработува за јадење и се прави слатко, компот или домашен џем.


Рецепт за слатко од дуња што се пренесува од генерација на генерација

Во некои минати времиња вообичаено беше кога гостин ќе дојдеше во домаќинството да се послужи со слатко и чаша ладна вода. Денес, за жал, тој обичај е изгубен, но слаткото за многумина е сепак драг третман. Кога станува збор за салтко од дуња, рецептот е многу едноставен. Состојките што ви требаат се:

2 килограми исчистени дуњи,

1,25 килограми шеќер,

400 милилитри вода,

1 лимон

Измијте го, излупете го и исечете го овошјето. Полека изрендајте ги дуњите и по секоја рендана дуња исцедете малку сок од лимон и измешајте. Со оваа постапка дуњите нема да оксидираат и ќе ја задржат својата природна боја.

Во меѓувреме, ставете 750 грама шеќер, чаша вода, каранфилче и ванила во шерпата. Мешајте, да врие додека не добиете чист сируп. Не мешајте ги состојките во шерпата, бидејќи така ќе се расипе дуњата. Само нежно протресете ја шерпата додека слаткото се готви. По дваесетина минути, слаткото ќе биде готово. Не чекајте да се излади слаткото, затоа што тогаш ќе биде потешко да се стопи поради желатинозната текстура што оваа слатка ја добива со ладење. Ставете го во тегла додека е сè уште топло. Свртете ја теглата наопаку преку ноќ за да создадете ефект на вакуум.