Торта со лимон – лесна и сочна!

14 септември, 2020
почетна

Освежете се со ова миризливо и вкусно задоволство!

Овој десерт се подготвува без напор, а освежителниот вкус ќе ве задоволи во топлите септемвриски денови.

Состојки

4 јајца

200 грама шеќер

140грама путер

200 грама пченкарен скроб со арома на лимон

1 вреќа прашок за пециво

1 лажица екстракт од лимон

кора 1 лимон

100 грама бело чоколадо

50грама печени ореви

путер и брашно за подмачкување на тавата

Подготовка:

Соединете ги јајцата и шеќерот. Додадете стопен путер, мешајќи редовно.

Додадете пченкарен скроб, екстракт од лимон, прашок за пециво и рендана кора од лимон. Нежно размешајте.

Истурете ја смесата во мермерна тава за торта со подвижно дно. Пред-подмачкајте ја тавата со путер и посипете со брашно.

Загрејте ја рерната на 180 ° C и печете ја тортата 25 до 50 минути.

Дали планирате да ја пробате оваа освежителна торта?

Извадете ја тортата. Оставете да се излади и посипете со бело чоколадо. На крај посипете ја тортата со сецкани ореви.

* Посочената температура се однесува на случаи кога се користи функцијата на вентилаторот. Ако се користи обична печка или функцијата на вентилаторот не е достапна, печете го садот на 200 °.

За подготовка на тортата притиснете ТУКА

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi