Варено вино за совршена атмосфера: Се подготвува прелесно, вкусно е и го зајакнува имунитетот!

3 декември, 2020
690557_punc_ls

Викендот е одлично време за одмор, релаксација и уживање во добар филм, книга или слично. Додадете малку торта и топли пијалоци во неа и атмосферата ќе биде целосна. И има ли нешто подобро од миризливо, вкусно и слатко варено вино, особено кога деновите се темни и магливи?


Потребно е:

1l вино (или шише)

2 портокали

Јаболко

Каранфилче

Цимет

Анасон (опционално)

Бибер во зрно

Мед или шеќер

Ракија или коњак, ако сакате да го подобрите вкусот

Подготовка: Истурете го виното во поголема шерпа, додадете половина од количината на вода, а потоа добро измијте ги портокалите и јаболката и исечете ги на кришки, па додадете ги во виното. Додадете каранфилче, пар зрна бибер (го подобрува вкусот), цимет (може да се меле, но подобро е во стапче, бидејќи ако користите мелено, ќе мора да го цедите виното), анасон, шеќер или мед. Најдобро е да пробате, кога виното ќе се загрее, бидејќи на тој начин најдобро ќе процените дали е доволно слатко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi