ВКУСНА МУСАКА 3 во 1: Ручек со зеленчук и месо кој ќе ве освои на првиот залак

6 октомври, 2020
306073_musaka3u1kompletanruaksamlevenimmesomtrislojapovrcarecept_ff

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 300 гр компири
 • 200 гр тиквички
 • 200 гр модри патлиџани
 • 400 гр домати
 • 1 кромид
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • бибер
 • шеќер
 • зејтин
 • босилек, морско оревче


Подготовка

Излупениот компир се сече на прстени и се става во плех да се пече во рерна на околу 180С степени. Излупете тиква и модар патлиџан, исечете ја на парчиња и додадете малку сол и оставете ја да се исцеди.

Излупете домат и исечкајте го, па ставете го на тивок оган да се готви некое време. Додадете шеќер и сол по вкус. Пржете го кромидот, додадете го меленото месо и пржете додека месото не побели. Додадете сол и бибер.

По дваесет минути печење компири, извадете ја тавата од рерна и истурете го прженото мелено месо над компирот.

Посипете со варени домати, а потоа наредете слој модар патлиџан и слој тиквички.

Ставете го во рерна да се пече.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum