Вкусно топло чоколадо идеално за празничните денови! (РЕЦЕПТ)

7 декември, 2020
174975_profimedia0377805267_ls


Никогаш нема договор каде да се пие најдоброто топло чоколадо во Италија! Некои тврдат дека тоа е само Фиренца, но други претпочитаат Милано. Сигурни сме дека во вашата куќа се пие најдоброто топло чоколадо, особено ако го подготвите според овој рецепт.

Состојки:

5 лажички какао во прав

4 лажички густин

4 лажички шеќер

500 мл млеко

120 гр црно чоколадо

2 лажици шлаг (по избор)


Подготовка: Во тава или големо тенџере, измешајте „суво“ какао во прав, густин и шеќер. Загрејте го млекото и истурете го во ѓезве, полека мешајќи. Загрејте ја оваа мешавина на тивок оган, мешајќи за да спречите формирање грутки.

Пред целосно да зоврие, намалете ја топлината на минимум и додадете го скршеното темно чоколадо (по можност 70% какао). Мешајте на оган додека смесата не стане кремаста и густа. Ако сакате послатко топло чоколадо, додадете малку повеќе шеќер.