Рецептот за домашен „Твикс“ е подобар и од оригиналот!

11 септември, 2020
profimedia-0538786308-725x483


Twix е една од омилените чоколади, а една од предностите на децата е што оди во парови во едно пакување. Сепак, во домашната верзија, добивате целосна кутија чоколади, а тие се дури и повкусни од купените. На страницата Tortekolacirecepti.com, пронајдовме една за домашни чоколади, што нема да ви одземе многу време.

Состојки

500 гр чоколадо

350 гр меки слатки од карамела

400 гр бисквити

60 мл млеко

4 лажици путер

Подготовка: Растопете дел од чоколадото (околу 200 гр.) на пареа, истурете го во плех обложен со самолеплива фолија и ставете го во фрижидер да се стегне.

Мелете го бисквитот, додадете стопен путер и промешајте. Ставете карамели и млеко во шерпа и стопете ги на средна температура додека не се добие мазна смеса. Најпрво истурете ги мелените бисквити во плехот за чоколадо. Израмнете, добро притиснете и „порамнете“, потоа истурете карамела и вратете го во фрижидер да се зацврсти. Потоа извадете го од плехот на рамна површина и исечете го на стапчиња со нож (како купен „твикс“), а потоа истурете растопено чоколадо над секој и ставете го повторно во фрижидер да се стегне.