Ролат од јагоди: Сочен и кремаст десерт готов за само еден момент!

9 мај, 2020
ролат 0

За подготовка на овој десерт се потребни 30 минути, а вкусот е навистина фантастичен

Состојки за бисквит:

 • 6 јајца
 • 250 грама шеќер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажички прашок за пециво
 • ½ лажичка сол
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 185 гр брашно
 • 40 грама шеќер во прав

Состојки за крем:

 • 250 грама шеќер
 • 225 грама крем сирење
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 300 грама јагоди

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 160 Целзиусови степени, а јајцата изматете ги во сад.
 • Додадете шеќер и повторно мешајте додека не се соединат сите состојки.
 • Додадете масло, прашок за пециво, сол и екстракт од ванила.
 • Додадете брашно и мешајте додека не се соединат сите состојки и добиете изедначена смеса.
 • Истурете го тестото во сад за печење обложен со хартија за печење и рамномерно распоредете го.
 • Печете 10 до 15 минути.
 • Поставете кујнска крпа или пешкир на работната површина во кујната, и посипете со шеќер во прав.
 • Откако ќе се испече кората, превртете го на крпа и подигнете го за да се тркала кората.
 • Ставете ја во фрижидер 20 до 30 минути.
 • Во сад измешајте го крем сирењето, шеќерот и екстрактот од ванила и ставете го кремот настрана.
 • Потоа, извадете ја кората на работната површина и одвртете рамномерно распоредете ја мешавината од крем сирење.
 • Потоа ставете ги исецканите јагоди и ролајте ја кората.
 • Посипете шеќер во прав одозгора и оставете да се излади во фрижидер.