Само 5 состојки! Брз рецепт за лиснати погачици со шунка и со сирење

24 мај, 2020
Насловна

Погачици од лиснато тесто се брз оброк што ќе ги воодушеви сите генерации, особено ако користите готово тесто. Овој оброк ќе биде одличен појадок, ручек или вечера.

Еве што ви треба …

Состојки:

1 пакетче лиснато тесто

150 грама шунка

150 грама рендано растопено сирење

1 жолчка од јајца

растително масло за печење

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 целзиусови степени.

2. Растегнете го лиснатото тесто со дебелина од околу половина сантиметар и поделете го на коцки со иста големина, со нож или нож за пица.

3. Во средината на секоја коцка ставете малку рендано сирење и шунка.

4. Преклопете ги спротивните краеви на коцката на половина за да добиете триаголник. Притиснете ги краевите на тестото со вилушка, така што состојките нема да излезат за време на печењето.

5. Направете мешавина од жолчка од јајце и малку вода и премачкајте го врвот на погачиците со него.

6. Преместете ги погачиците во подмачкан сад за печење и печете ги во рерната околу 15 минути, или додека лиснатото тесто  не нарасне и добие убава златно-жолта боја.

7. Послужете топло со омилениот сос.