Сите гибаници се убави, но никоја не е вкусна како оваа: Апсолутно сите ќе побараат рецепт за неа

1 септември, 2020
дфгд

Земете 1кг брашно , додадете малку масло, сол и измесете го тестото со вода како за која било пита.

Потоа поделете го тестото на 21 парче и покријте ги сите со салфетка да отстојат некое време.

Се тркалаат на табла со сукало 3 парчиња во 3 мали кори и на секоја кора се додава растопен путер. Потоа наредете ги корите една врз друга и внимателно расукајте ги со сукало. Кога кората е убаво развиена во дебелината на кора од јуфка, ставете ја во топол шпорет и печете ја прво едната, а потоа другата.


За време на печењето, корите ќе се одделат едни од други и така ќе се добијат 3 печени кори одеднаш. Направете го истото со другите кори и завиткајте ги, испечени на бела хартија.

За тоа време, подгответе фил за гибаница.

Ставете 500 гр мрсно овчо сирење, 250 гр кајмак, 8 јајца, лажица стопен путер, сол и малку бибер во голема чинија. Додадете млеко така што ќе стане млечна масата.

Потоа подгответе тава во која ќе се пече гибаница, по можност подлабока така што ќе ја премачкате со путер.

Претходно стопете го путерот во сад.

Наредете ја гибаница на следниов начин:

Ставете ја кората на дното на плехот со зејтин, посипете ја со путер, а потоа прелијте ја со 1 лажица од филот, но така кората да биде рамномерно натопена. Уште подобро е секоја кора да се натопи во подготвената течна маса, а потоа да се спушти во плехот.

Над неа ставете друга кора и продолжете сè додека садот не се наполни со три четвртини од неговата длабочина.

Изматете уште 2 јајца, додадете 2 дл млеко, додадете малку сол, размешајте добро и прелијте ја гибаница.

Одозгора посипете со путер и печете 1 час. За време на печењето, прободете ја гибаница неколку пати, така што преливот да се влева во неа.

Послужете ја питата топла.

Pita sa sirom, sirnica, burek, gibanica