Слатка бајадера

30 јануари, 2020
bajadere

Овој колач е многу вкусен и потсетува на познатите колачиња „Бајадера“, и бидејќи можат да стојат до десет дена, овој колач идеален е за празниците.

Состојки за бајадерата:
800 гр. шеќер
1/2 литар вода
250 гр. путер
300 гр. ореви
300 гр. мелени бисквити
75 гр. чоколадо

Состојки на глазура:
150 гр. чоколадо за готвење
75 гр. путер

Подготовка:
Ставете го шеќерот и водата во поголем сад и варете го додека не се раствори целиот шеќер и смесата да стане како густ сируп). Треба да внимавате да не го чувате премногу долго на оган (така што шеќерот да не започне да кристализира и повторно да се згусне како сируп). Додадете ги путерот, оревите и бисквитите. Поделете ја смесата на два дела и додадете 75 гр стопено чоколадо на едниот дел. Ова ќе ја даде карактеристичните две бои на бајадерите. Подмачкајте ја тавата за печење и прво ставете ја темната смеса, а потоа светлата смеса. Прелијте ја глазурата над колачињата. Забелешка: Во оригиналниот рецепт на бајадерата, глазурата е направена од 150 гр чоколадо.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi