Сматете “шакерато” за 5 минути: рецепт за кафе без млеко

29 април, 2020
шакерато

Пенастата крема на еспресо можете да ја добиете и без млеко или врвен апарат за кафе. Италијаните го довеле до совршенство подготвувањето на кафе, а нивниот омилен летен пијалок им е еспресо шакерато, идеално за сите оние кои сакаат да уживаат во врвна арома и притоа да се разладат.

За шакерато не ви требаат многу состојки, само кафе и мраз, а по желба можете да си поиграте и со други додатоци како слатки сирупи, ароми или алкохол. Доколку немате сируп и шеќерот ќе ви заврши работа, но добро растопете го во жешкото кафе за да не крцка под заби.

Шакерато одлично оди со сладолед од ванила, а Италијаните го послужуваат и со парче лимон. Традиционално се сервира во чаша за пенливо вино или Мартини, а најубавиот украс за цврстата пена се зрна од кафе.

Потребни состојки за еспресо шaкерато:

2 еспреса

1 лажичка шеќер

4 коцки мраз

Подготовкa:

1. Направете го еспресото и во него растопете го шеќетот

2. Наполнете го шејкерот со мраз, па додадете го еспресото 

3. Силно протресете 30 секунди и сервирајте го во ладни чаши.