Солена пита од компири, јајца и сланина: Највкусен појадок, ручек и вечера за 45 минути (ВИДЕО)

7 мај, 2020
пита

Состојки за подлога:

 • 450 грама компири
 • 3 лажици маслиново масло
 • 2 лажички сол
 • ½ лажичка бибер
 • 1 лажица рендан пармезан

Состојки за полнење:

 • 5 јајца
 • 200 мл млеко
 • 1 домат
 • 50 грама млад кромид
 • 100 грама сланина
 • 100 грама чедар
 • 1 лажичка лук во прав

1. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови степени.

2. Излупете ги компирите и исечете ги на тенки парчиња (кругови).

3. Компирите измешајте ги со маслиновото масло, ренданиот пармезан и зачините. Круговите наредете ги по должината дното и работ на огноотпорната тава. Печете кратко 15 минути.

4. Во меѓувреме, испржете ја сланината додека не стане крцкава. Исечете ја на парчиња, а потоа додадете ги во изматените јајца, млеко, сирење, зеленчук и зачини.

5. Оваа смеса истурете ја преку компирите и вратете ги во рерната уште 30 минути.

6. Послужете топло со салата по желба.

Добар апетит!