Супа од кромид, компир и коприва

27 април, 2020
Naslovna

Нутриционистите велат дека обичниот или шумскиот кромид се поздрави од лукот, а копривата е познато дека го зајакнува имунитетот и го подобрува квалитетот на крвта. Обединети во супа од ароматични кремови, рецептот на блогерот “За Соленoтo и Слаткoтo” ќе стави крај на пролетниот замор и недостаток на енергија!

Состојки:

  • 3 помали компири
  • 3 големи раце млада коприва (или млад спанаќ)  
  • 4 големи лакови за мечка (исечени на ленти)
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • Малку сол и бибер
  • Павлака  (за послужување)


Подготовка:

Излупете ги компирите, измијте ги, исечете ги на мали коцки, ставете ги во тенџере, истурете вода и варете. Кога водата ќе зоврие, додадете лажичка сол и продолжете да готвите околу 25-30 минути.

Коприва искинете ја на помали парчиња (користете ракавици) и исечете го кромидот во ленти, а потоа ставете ги сите заедно во тенџере со компирите и продолжете да готвите уште 2-3 минути. Потоа отстранете го од топлина и измиксајте со миксер. Ако супата е премногу густа, додајте малку топла вода и сол и бибер доколку е потребно.

Изгаснете го огнот и додајте уште еден грст свеж кромид и две или три лажици маслиново масло во садот. Уште еднаш, направете сè добро со миксер.

Служете во длабоки чинии или чинии на кои додадовте една лажица кисела павлака или крем. Посипете со маслиново масло и бибер по желба.