Тајната на НАЈКРЦКАВИОТ печен компир лежи во додатокот кој сите го имаме во домот (РЕЦЕПТ)

20 декември, 2020
1317147

Секој готвач, од оној од вашето домаќинство до „голиот“ Џејми Оливер, има своја тајна за совршено печен компир. За некои, подобро е да се чува во тајност, а корисниците на ТикТок кои го пробаа овој рецепт за совршено крцкав компир, сведочат дека успеваат да го добијат секој пат

И покрај сите варијации во должината на готвењето, најдобро време за солење и дебати околу тоа дали да се подмачка компирот или не, за нај крцкавиот компир што некогаш сте го јаделе, излегува дека е потребна само сода бикарбона.

Липење, како и со секоја друга тајна на совршено печен компир, прво треба да се измијат и да се излупат, а потоа да се сечат на парчиња со големина што вам ви одговара, осигурувајќи се дека сите се приближно иста големина.

Пред да ги ставите компирите во вода, Сони Хурел, кој го сподели рецептот, ви предлага водата да зоврие, а потоа да додадете сол во неа.

Во тој момент, неговиот трик излегува на сцена, додавајќи една лажичка сода бикарбона во водата, што е одговорно за најдобра можна крцкавост на кората од компир што можете да си ја замислите.

Остатокот од подготовката е вообичаен, така што пред печење компирот треба да се вари помеѓу 20 и 25 минути, сè додека не стане речиси мек.

Потоа загрејте го плехот за печење на дното од рерната со вентилација до 180 степени Целзиусови. Исушете ги компирите и додадете малку масло и сол со рузмарин, така што лесно ќе ги покрие.

Може да ставите малку маслиново масло во садот за печење, а потоа истурете го компирот во него и печете го 35 до 40 минути.

Со цел сода бикарбоната да делува на целата површина на компирот, повремено мешајте ги компирите.

Овој едноставен трик е прегледан повеќе од половина милион пати, а оние што го пробале се воодушевени од резултатот, заклучувајќи „како ова е единствениот начин да се пече компир отсега“.