Торта од чоколадо и ориз: Нешто сосема поинакво! (РЕЦЕПТ, ВИДЕО)

24 септември, 2020
229021_img-0780_ls

Време е за нови вкусови

Состојки за кора:

6 белки

100гр шеќер

1 лажица брашно

1 лажица оцет

100гр кокосово брашно

Состојки за фил:

6 жолчки

5 лажици шеќер

1 ванилин шеќер

250гр маргарин

300гр чоколадо со ориз

Подготовка:

 Измешајте ги белките и шеќерот. Потоа додадете ги брашното, оцетот и кокосовото брашно. Соединете и печете на 200 степени 15-20 минути.

Изматете ги жолчките на пареа, додајте го шеќерот и ванилиниот шеќер. Ставете маргарин и чоколадо со ориз и соединете сè. Истурете преку кората и оставете да се излади неколку часа. Украсете со шлаг по желба.

Пријатно!