Трилече: Колач кој се прави многу едноставно! (ВИДЕО)

27 јули, 2020
Трилече: Колач кој се прави многу едноставно! (ВИДЕО)

Состојки:

  • 7 јајца
  • 7 лажици шеќер
  • 200гр брашно
  • 1/2 ќесичка прашок за пециво

За  прелив:

  • 800 мл млеко
  • 400 мл слатка павлака
  • 300мл кондензирано млеко

Глазура:

300гр готова карамела или направете самите: 200гр шеќер – 50 гр путер – 200 гр слатка павлака.

Подготовка: Подгответе сад за печење со малку масло и брашно.

 Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Одделете ги жолчките од белките. Матете ги белките од јајцето. Постепено додајте го шеќерот и промешајте околу 3 минути. Додадете ги жолчките, една по една. Додадете брашно и прашок за пециво, а потоа мешајте ја смесата со рака. Истурете во тава за печење и печете 25 минути.

Потоа оставете го бисквитот да се излади.

Направете прелив така што млекото, кондензираното млеко и слатката павлака же ги ставите во сад да се загрејат. Потоа, со чепкалка за заби направете дупчиња во бисквитот, така што преливот убаво че навлезе во кората. Пред да зоврие млекото тргнате го од плочата за готвење. Истурете врело млеко над бисквит. Оставете го бисквитот добро да го апсорбира млекото и да се излади. Потоа истурете го карамелот над тортата. Изладете и сервирајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi