Вака се подготвува мусаката на Хиландар!

12 мај, 2020
мусака

Потребни состојки:

200 гр жито

200 гр ореви

1 кесичка лук во прав

200 гр суви сливи

800 гр компири

100 мл сок од домат

200 мл вода

1 лажица суви зачинки

1 лажица рузмарин

сол

Подготовка:

Измијте го и сварете го житото еден час, па ставете го во сад. Потоа измелете ги оревите во блендер, па помешајте ги со житото. Додадете го лукот во прав и солта, па измешајтес è .

Сувите сливи само малку проварете ги и исецкајте ги ситно. Исечете го компирот на кругови. Во сад за печење наредете го прво компирот, па сувите сливи, па оревите и житото, па повторно компир, суви сливи, ореви и жито и завршете повторно со компир.

Помешајте го сокот од домат со вода и лажица суви зачини, па прелијте преку сè. Печете во покриен сад 30 мин и откриен 20-30 минути.