ВАКОВ КОЛАЧ ОД ЈУФКИ И БАДЕМИ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ НИКОГАШ! Кадаиф, арапски десерт, ќе ве остави без зборови! (РЕЦЕПТ)

3 октомври, 2020
2340615_screenshot-21_ls

Едноставна подготовка и фантастичен вкус е она поради кое ќе ја правите оваа торта цело време.

Состојки:

9 жолчки

1 јајце

Брашно

500гр бадеми

250мл масло

250гр шеќер во прав

За сируп:

1кг шеќер

1 стапче ванила

1 лимон

Подготовка:

Замесете тесто како за тестенини, со јајца и жолчки. Земете онолку брашно колку што е потребно за да го замесите тестото без вода. Од тестото развлечете потенка кора, исушете го, свиткајте го во труба и исечете го на што е можно потенки јуфки. Протресете ги исечените јуфки на чаршавот и исушете ги што е можно подобро. Намастете ја тавата добро со путер и наредете по овој редослед: ред јуфки, ред излупени, мелени бадеми, ред путер, ред шеќер во прав и сето тоа наизменично додека последниот ред во тавата не биде јуфки. Ставете го кадаифот подготвен на овој начин во рерна и печете половина пат. За тоа време, варете го шеќерот на шпоретот со малку вода и ванила, густината треба да биде како за слатко. Шеќерот треба да биде готов истовремено кога ќе се извади полупечениот кадаиф од рерна. На крајот на варењето на шеќерот, исечете го лимонот во прстени и ставете го во шеќерот. Извадете го врелиот кадаиф од рерна, полека прелијте го со овој сируп, па ставете го повторно во рерна и печете. Извадете го испечениот кадаиф од рерна, но оставете го во истиот сад до утре, бидејќи колку подолго ќе стои, толку е повкусно да се јаде. Следниот ден извадете го од садот, исечете го на коцки и наредете го на стаклена чинија.