Вечера на малку ПОИНАКОВ начин: Печени тиквички полнети со јајца, сланина и компири (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

14 октомври, 2020
zapecene-tikvice-e1602608478752

Подгответе нешто ново

Најчесто ги подготвувате истите, докажани рецепти за вечера?

Време е да излезете од зоната на удобност и да започнете да експериментирате со вашите кулинарски вештини во кујната.

Пробајте го овој едноставен, интересен и пред се, вкусен рецепт за печени тиквички, полнети со сланина, компири и јајца.

Вие нема да зажалите!

Набавете ги сите потребни состојки и уживајте во вечера што ќе ве воодушеви.

Состојки:

4 големи тиквички

1 главица кромид

1 компир

8 јајца

200гр моцарела

Масло

Сол и бибер

Подготовка:

Исечете ја секоја тиквичка на половина и извадете ја внатрешноста со лажица. Кромидот и компирот ситно исецкајте ги, па испржете ги на масло. Потоа исечете ја сланината на што е можно помали парчиња и додадете ја во тавата, со малку сол и бибер.

Кога ќе измешате сè, наполнете ја секоја половина од тиквичките со оваа смеса. Истурете по две јајца, а потоа изрендајте моцарела и ставете малку на секоја тиквичка. Печете во рерна на 180 степени, околу 30 минути.

Пријатно!