Вкус кој потсетува на детство: Домашни кифли со шунка!

9 мај, 2020
кифли

Сите состојки можете да ги најдете во вашата кујна

Потребно е:

 • 1/2 литар млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 50 гр квасец
 • 2,5 дл масло
 • 2 лажички сол
 • 1 кг брашно
 • 1 јајце
 • сусам или ким 

За полнење:

 • шунка
 • сирење
 • кечап

Подготовка: 

Ставете шеќер и квасец во топло млеко. Кога ќе нарасне квасецот, измешајте го со масло и сол и додадете брашно. Изматете го тестото и оставете го да отстои 1 час. Потоа, поделете го тестото на 4-5 еднакви делови.

Измесете го тестото и исечете го во триаголници, а потоа ставете ги состојките за полнење.

Премачкајте ги мафините со јајце, посипете сусам и печете ги на 200Ц.