Вкусен и здрав појадок: Смути со овошје и семиња

18 јуни, 2020
уѕу

Секогаш ќе уживате во лесен појадок, а денот ќе го започнете подобро.

Состојки за 4 порции:

1 манго
3 чаши спанаќ од каша за бебе
1 чаша јагоди
1/2 чаша замрзнати капини
1/2 чаша замрзнати малини
2 лажици мед
1 чаша бадемово млеко или кокосово млеко

семе по желба
чиа семе, по избор за украсување
кокосови снегулки, по избор за декорација
свежо овошје, по желба за гарнир

Подготовка:
Во блендер измешајте манго, спанаќ, јагоди, малини, капини, мед и млеко. Истурете во сад и гарнирајте со семе по избор, чиа семе, кокос и свежо овошје.