Вкусна торта со нутела: Готова само за неколку минути и не се пече!

19 септември, 2020
torta


Елоиз Хед (26) е основач на FitWaffle Kitchen, страница на Инстаграм каде објавува видеа од декадентни десерти за да се подготват само неколку минути. За време на карантин, таа собра повеќе од 600 илјади следбеници, а сега сподели како да прави одлични брауни од Нутела со само пет основни состојки, пренесува Дејли меил.

Состојки:

90 грама обични бисквити, смачкани 250 грама шеќер во прав 120 грама путер, стопени 250 грама нутела и 50 гр за преливање 200 грама бело чоколадо

Подготовка:

Измешајте бисквити, путер и шеќер во прав. Додадете 250 гр Нутела и мешајте додека не се соедини целосно. Лажицата ја ставате во сад за печење обложен со хартија за печење, цврсто притискајќи. Стопете го белото чоколадо и прелијте ја основата за бисквити. Стопете ги преостанатите 50 гр Нутела и прелијте одозгора. Ставете го во фрижидер додека не се исцеди.