Воздушен (пенаст) омлет – здрав појадок кој децата ќе го обожаваат

2 јули, 2020
Јајца

Има ли нешто подобро од јајца за појадок?

Уживајте во мекиот вкус на овој необичен, но многу здрав појадок.

Потребно ви е:

  • 5 белки од јајца
  • 3 жолчки
  • малку путер
  • сол, бибер, зачини по вкус

Подготовка:

– Одделете ги жолчките и белките во одделни садови. Ќе ви требаат само 3 жолчки, па останатите два зачувајте ги за друга употреба.

– Изматете ги трите жолчки од јајцата додека не се добие хомогена мешавина.

– Потоа изматете ги и белките од јајцата во голем сад додека не добиете густа смеса.

– Лесно претурете ги жолчките во белките додека не се измешаат. Додадете ги зачините.

– Ставете го путерот во тава да се загрева на умерена топлина. Не користете јака температура. Истурете ја мешавина и печете околу десетина минути.

Изберете ги прилозите сами.

Уживајте!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi