За љубителите на егзотичната кујна: Зачинето пилешко на ТАЈЛАНДСКИ начин (Рецепт + Видео)

4 август, 2020
ддддд


Состојки:

1 кг пилешко филе

200 мл сос од соја

1 лажица лут сос

8 чешниња од лук

1 кромид

4 лажици путер од кикиритки

2 лажици квасец

1 лажица ѓумбир

1 лажица кафеав шеќер

масло


Подготовка: Исечете го кромидот во прстени, а потоа исецкајте го лукот, излупениот ѓумбир и квасецот. Исечете го пилешкото на парчиња со средна големина. Ставете ги сите состојки (освен кромидот ) во сад и додадете го сосот од соја и лутиот сос. Оставете да отстои околу еден час во фрижидер. Потоа извадете го месото од маринадата, но не ја истурајте маринадата. Истурете масло во тава, додадете малку кафеав шеќер и кромид прстени и мешајте сè постојано. По две минути, извадете го кромидот, додадете го пилешкото и пржете околу 3 минути. Потоа, истурете ја маринадата, и по 7-8 минути додадете путер од кикиритки, кој треба да се стопи целосно. Потоа вратете го кромидот во тавата и промешајте додека садот не почне да врие.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris